Görüşmeyi Başlat
1
Bilgi almak ister misiniz?
Kodu Tara
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
ONLİNE MUAYENE
ONLİNE RANDEVU
SONUÇLARI GÖR
Rinoplasti - Burun Estetiği

Rinoplasti - Burun Estetiği

Beklenti Ne Olmalıdır?

Rinoplasti için düzenli bir dizi adım yoktur. Her bir ameliyat, ameliyatı geçiren kişinin spesifik anatomisi ve hedefleri için benzersiz ve özelleştirilmiştir.

Ameliyat sırasında
Rinoplasti, ameliyatınızın ne kadar karmaşık olduğuna ve cerrahınızın tercihine bağlı olarak sedasyon veya genel anestezi ile lokal anestezi gerektirir. Ameliyattan önce sizin için en uygun olan anestezi tipini doktorunuzla görüşün.
•    Sedasyon ile lokal anestezi. Bu tip anestezi genellikle ayaktan bir ortamda kullanılır. Vücudunuzun belirli bir alanı ile sınırlıdır. Doktorunuz nazal dokularınıza ağrı kesici bir ilaç enjekte eder ve intravenöz (IV) bir hattan enjekte edilen ilaçlarla sizi yatıştırır. Bu sizi huzursuz ediyor ama tam olarak uymuyor.
•    Genel anestezi. İlacı (anestezi) solumak suretiyle veya elinize, boynunuza veya göğsünüzde bir vene yerleştirilmiş küçük bir tüp (IV) ile alırsınız. Genel anestezi tüm vücudunuzu etkiler ve ameliyat sırasında bilinçsiz olmanıza neden olur. Genel anestezi, solunum tüpü gerektirir.

Rinoplasti burnunuzun içinde veya burnunuzun dibindeki burun delikleriniz arasında küçük bir dış kesim (insizyon) ile yapılabilir. Cerrahınız muhtemelen cildinizin altındaki kemiği ve kıkırdakları yeniden ayarlayacaktır.

Cerrahınız, ne kadar çıkarılması veya eklenmesi gerektiğine, burnunuzun yapısına ve mevcut malzemelere bağlı olarak, burun kemiğinizin veya kıkırdak şeklinizi değiştirebilir. Küçük değişiklikler için, cerrah burnunuzun derinliklerinden veya kulağınızdan alınan kıkırdak kullanabilir. Daha büyük değişiklikler için, cerrah vücudunuzdaki diğer bölgelerden kaburga, implant veya kemikten kıkırdak kullanabilir. Bu değişiklikler yapıldıktan sonra, cerrah burnun derisini ve dokusunu geri yerleştirir ve burnu kesiyor.

Burnun iki tarafı (septum) arasındaki duvar kıvrılmış veya eğilmişse (sapmış), cerrah nefes almayı iyileştirmek için düzeltebilir.
Ameliyattan sonra, personel uyanıklık dönüşünü izleyen bir kurtarma odasında olacaksınız. O gün sonra ayrılabilir veya başka sağlık sorunlarınız varsa, bir gece kalabilirsiniz.

Ameliyattan sonra
Ameliyattan sonra, kanamayı ve şişmeyi azaltmak için başınızı göğsünüzden yukarı kaldırarak yatakta dinlenmeniz gerekir. Burun şişmesi nedeniyle veya ameliyat sırasında burnunuzun içine yerleştirilmiş kıymıklar nedeniyle tıkanmış olabilir.

Çoğu durumda, iç pansumanlar ameliyattan bir ila yedi gün sonra yerinde kalır. Doktorunuz ayrıca koruma ve destek için burnunuza bir ateli bantlar. Genellikle yaklaşık bir hafta boyunca yerinde olur.

Hafif bir kanama ve sümük ve eski kan drenajı ameliyattan birkaç gün sonra veya sargının çıkarılmasından sonra sık görülür. Doktorunuz, drenajı emmek için burnunuzun altına - bantla tutturulmuş küçük bir gazlı bez parçası - bir "damlalık pedi" yerleştirebilir. Gazlı bezinizi doktorunuzun yönlendirdiği şekilde değiştirin. Damlama yastığını burnunuza sıkıca sokmayın.

Kanama ve şişme ihtimalini daha da azaltmak için doktorunuz ameliyattan sonra birkaç hafta boyunca önlem almanızı isteyebilir. Doktorunuz sizden isteyebilir:
•    Aerobik ve koşu gibi yorucu aktivitelerden kaçının.
•    Burnunuzda bandaj varken duş yerine banyo yapın.
•    Burnunu uçurma.
•    Kabızlığı önlemek için meyve ve sebzeler gibi yüksek lifli yiyecekleri yiyin. Kabızlık, ameliyat bölgesine baskı uygulayarak gerilmenize neden olabilir.
•    Gülümseme veya gülme gibi aşırı yüz ifadelerinden kaçının.
•    Üst dudağınızın hareketini sınırlandırmak için dişlerinizi hafifçe fırçalayın.
•    Önde tutturulmuş kıyafetler giyin. Gömlek veya kazak gibi kıyafetleri başınızın üzerine çekmeyin.

Ek olarak, burnunuzdaki basıncı önlemek için, ameliyattan sonra en az dört hafta boyunca gözlük veya güneş gözlüklerini burnunuzda bırakmayın. Yanak desteklerini kullanabilir ya da burnunuz iyileşene kadar gözlükleri alnınıza bantlayabilirsiniz.

Dışarıdayken, özellikle burnunuzda SPF 50 güneş koruyucusunu kullanın. Çok fazla güneş, burnunuzun derisinde kalıcı düzensiz renk bozulmalarına neden olabilir.

Nazal ameliyattan sonra iki ila üç hafta boyunca göz kapaklarınızın geçici olarak şişmesi veya siyah-mavi renk bozulması meydana gelebilir. Burnun şişmesi, çözülmesi daha uzun sürer. Diyet sodyumunuzu sınırlamak, şişliğin daha hızlı kaybolmasına yardımcı olacaktır. Ameliyattan sonra burnunuza buz veya soğuk paketler gibi bir şey koymayın.

Burununuz, ameliyat olsun ya da olmasın, yaşamınız boyunca değişir. Bu nedenle, “son sonucunuzu” ne zaman elde ettiğinizi söylemek zor. Ancak, şişliğin çoğu bir yıl içinde kaybolur.

Hasta Nasıl Hazırlanır?

Burun estetiğini planlamadan önce, ameliyatın sizin için iyi çalışıp çalışmadığını belirleyen önemli faktörleri tartışmak için cerrahınızla buluşmalısınız. Bu toplantı genellikle şunları içerir:

•    Tıbbi geçmiş... Doktorunuzun size soracağı en önemli soru, ameliyat için motivasyonunuz ve hedefleriniz hakkındadır. Doktorunuz ayrıca, burun tıkanıklığı, ameliyatlar ve aldığınız tüm ilaçlar dahil olmak üzere tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Hemofili gibi bir kanama bozukluğunuz varsa, rinoplasti için aday olmayabilir.

•    Fiziksel bir sınav... Doktorunuz, kan testleri gibi laboratuar testleri dahil olmak üzere eksiksiz bir fizik muayene yapacak. Ayrıca yüz özelliklerinizi ve burnunuzun içini ve dışını da inceler. Fizik muayenesi doktorunuzun hangi değişikliklerin yapılması gerektiğini ve cildinizin kalınlığı veya kıkırdağın burnunuzun sonundaki gücü gibi fiziksel özelliklerinin sonuçlarınızı nasıl etkileyebileceğini belirlemesine yardımcı olur. Fizik muayene ayrıca, rinoplastiğin nefesiniz üzerindeki etkisini belirlemek için de kritiktir.

•    Fotoğraflar... Doktorunuz farklı açılardan burnunuzun fotoğraflarını çekecektir. Cerrahınız, size ne tür sonuçların mümkün olduğunu göstermek için bilgisayar yazılımı kullanabilir. Doktorunuz bu fotoğrafları öncesi ve sonrası değerlendirmelerde, ameliyat sırasında referansta ve uzun süreli incelemelerde kullanacaktır. En önemlisi, fotoğraflar ameliyatın amaçları hakkında özel bir tartışmaya izin veriyor.

•    Beklentileriniz hakkında bir tartışma... Siz ve doktorunuz motivasyonlarınız ve beklentileriniz hakkında konuşmalısınız. Rinoplasti'nin sizin için neler yapabileceğini ve yapamayacağını ve sonuçlarınızın neler olabileceğini açıklayacaktır. Görünüşünü tartışırken biraz bilinçli hissetmek normaldir, ancak cerrahınızla ameliyat için arzularınız ve hedefleriniz hakkında açık olmanız çok önemlidir.

Küçük bir çeneniz varsa, çenenizi büyütmek için bir ameliyat yapmak konusunda cerrahınız sizinle konuşabilir. Bunun nedeni küçük bir çenenin daha büyük bir burun yanılsaması yaratacağıdır. Bu durumlarda çene ameliyatı yapılması gerekmez, ancak yüz profilini dengelemek daha iyi olabilir.

Ameliyat planlandıktan sonra, poliklinik ameliyatı geçiriyorsanız, sizi eve götürecek birini ayarlamanız gerekecektir. Anesteziden sonraki ilk birkaç gün boyunca, bellek gecikmeleri, yavaşlama reaksiyon süresi ve bozulmuş yargılama olabilir. Bu nedenle, bir aile üyesinin veya bir arkadaşınızın, ameliyattan sonra iyileşirken kişisel bakım işlerine yardımcı olmak için bir veya iki gece yanınızda kalmasını sağlayın.

Yiyecek ve ilaçlar
Ameliyattan önce ve sonra iki hafta boyunca aspirin veya ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) içeren ilaçlardan kaçının. Bu ilaçlar kanamayı artırabilir. Yalnızca cerrahınız tarafından onaylanan veya reçete edilen ilaçları alın. Ayrıca bitkisel ilaçlar ve reçetesiz satılan takviyeleri kullanmaktan kaçının.
Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakın. Sigara içmek ameliyat sonrası iyileşme sürecini yavaşlatır ve enfeksiyona yakalanma olasılığını artırabilir.

Piezo Cerrahi Yöntemi

Burun estetiği sonrası oluşan ödem (yüz ve göz kapaklarındaki şişlik) ve ekimoz (yüz ve göz kapaklarında morluk), hastaları ameliyat sonrası dönem için en çok endişelendiren konuların başında gelmektedir. Cilt yapısına ve uygulanan işlemlere bağlı olarak her burun estetiği ameliyatında belli oranda şişlik ve morarma olabilir.

Minimal travma ve minimal doku hasarı için "Piezo Cerrahi" teknolojisi ile kullanılan cihaz, artık bu endişelerin kaybolmasını sağlamıştır.

Burun kemiklerini kırarak değil ses dalgaları ile çizerek şekillendirmemizi sağlayan bu yöntemin kullanılabilirliği, güvenilirliği ve başarısı ile ilgili gerçekleştirdiğimiz bilimsel çalışmamız prestijli bir yabancı dergide çok yakında yayınlanacaktır.

Rinoplasti ve Septorinoplasti

Rinoplasti (RIE-no-plas-tee) burun şeklini değiştiren cerrahidir. Burun estetiği için motivasyon, burun görünümünü değiştirmek anlamına gelir. Septorinoplasti ise aynı zamanda sinüs cerrahisi ve nefes problemlerini düzeltir. Nefes almayı geliştirmek ve her ikisini birden yapmak olabilir.

Burun yapısının üst kısmı kemik ve alt kısmı kıkırdaktır. Rinoplasti, kemiği, kıkırdak, cildi veya üçünü de değiştirebilir. Cerrahınızla, rinoplasti'nin sizin için uygun olup olmadığı ve neler başarabileceği hakkında konuşun.

Burun estetiğini planlarken, cerrahınız diğer yüz özelliklerinizi, burnunuzdaki cildi ve neyi değiştirmek istediğinizi düşünecektir. Ameliyat için adaysanız, cerrahınız sizin için özel bir plan geliştirecektir. Ameliyat öncesi çekilen fotoğraf eşliğinde ameliyat sonrası yapılacak burun şekli tartışılır.

Rinoplasti burnunuzun boyutunu, şeklini veya oranlarını değiştirebilir. Deformasyonları bir yaralanmadan onarmak, doğum kusurunu düzeltmek veya solunum güçlüğünü iyileştirmek için yapılabilir.

Riskleri Nelerdir?

Her büyük ameliyatta olduğu gibi, rinoplasti gibi riskleri taşır:
•    Kanama
•    Enfeksiyon
•    Anesteziye ters tepki

Burun estetiğine özgü diğer olası riskler arasında, bunlarla sınırlı olmamak üzere, şunlar bulunur:
•    Burnunuzdan nefes almakta güçlük çekmek
•    Burnunuzun içinde ve çevresinde kalıcı uyuşma
•    Düzensiz görünen bir burun olasılığı
•    Devam edebilen ağrı, renk değişikliği veya şişlik
•    Skarlasma
•    Septumda bir delik (septal perforasyon)
•    Ek ameliyat ihtiyacı

Bu risklerin sizin için nasıl geçerli olduğu hakkında doktorunuzla konuşun.

Sık Sorulan Sorular

Burun estetiğinin septoplastiden farkı nedir?
Rinoplasti, burun şeklini değiştirmek için yapılan bir ameliyattır. Hem solunum hem de burun şekli birbiriyle ilişkili olduğu için, bazen sadece burnun görünüşünü değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda burun yoluyla nefes almayı geliştirmek için bir rinoplasti yapılabilir.
Septoplasti, burun geçitlerini sağ ve sol tarafa (burun septumu) ayıran burun içindeki duvarı düzleştirerek nefes almayı iyileştiren bir cerrahidir. Septum çarpıldığında burundan nefes almayı zorlaştırabilir. Bir septoplasti genellikle rinoplasti ile birleştirilir ve kulak burun boğaz uzmanları septorinoplasti ve sinüs cerrahisi işlemini aynı seansta yapar.

Burun estetiği basit bir işlem midir?
Hayır. Rinoplasti zorlu bir operasyondur. Bu birkaç faktörden kaynaklanmaktadır. İlk olarak, burun yüzün ortasındaki karmaşık bir 3D şeklidir. Rinoplasti sırasında yapılan değişiklikler genellikle çok küçüktür. Ancak bu değişiklikler, burnun görünümü ve işlevinde önemli bir fark yaratabilir. Bu değişiklikler küçük olduğundan, hata payı da öyle.
Şişlik ve lokal anesteziklerin cilt içerisine yerleştirilmesi, ameliyat sırasında burnu çarpıtarak, yapılan ince değişikliklerin çoğunu gizler. Rinoplasti ayrıca standart bir plana veya ayarlanmış bir adım sırasına sahip değildir. Doktorlar her operasyonu hastanın ihtiyaçlarına göre uyarlar.

Hastanede kalmam gerekir mi?
Neredeyse rinoplasti hastası herkes ameliyattan sonra ertesi gün güvenli bir şekilde hastaneden ayrılabilir. Nadir durumlarda, mide bulantısı ile ilgili sıkıntı yaşıyorsanız ya da izlenmesi gereken diğer sağlık sorunlarınız varsa, bir gece hastanede kalabilirsiniz.

İyileşme süresi ne kadardır?
İşten, okuldan veya diğer yükümlülüklerden bir hafta – 10 gün izin almayı planlayın. İlk hafta boyunca her gün giderek daha iyi hissedeceksiniz. Ameliyattan bir hafta sonra, insanlar genellikle kendileri gibi hissederler.
Ameliyattan sonra biraz şişlik olacaktır. Şişliklerin çözülmesi birkaç ay alabilir, ancak çoğu insan birkaç ay sonra bunu fark etmeyi keser. İnsanlar genellikle bir hafta sonra çoğu etkinliği gerçekleştirmeye ve iki ila dört hafta sonra tüm etkinliklere devam etmeye devam eder.

Risk var mı?
Bütün ameliyatların riskleri var. Neyse ki, rinoplasti riskleri küçük ve komplikasyonlar nadirdir. Doktorunuz sizinle ameliyattan önce ameliyatın riskleri ve faydaları hakkında ayrıntılı olarak konuşacaktır.

Ameliyat sonrası burnumun nasıl göründüğünü görebilir miyim?
Evet. Konsültasyonunuzdan önce doktorunuz yüzünüzün birden fazla görüntüsünün standart fotoğraflarını çekecektir. Bu fotoğraflar, ameliyat sonrası burnunuzun nasıl görünebileceği hakkında bir fikir vermek için manipüle edilebilir.

Burun estetiği ağrılı mıdır?
Çoğu insan için değil. Ameliyattan bir gün sonra, çoğu insan ağrılarını 10 üzerinden 0 ile 4 arasında derecelendirir.

Burnumu tıkar mı?
Hayır. Paketleme çok rahatsız edici olabilir. Ama muhtemelen burnunda bazı yumuşak lekeler olacak. Bu kıymıklar, içlerinden nefes almayı mümkün kılmak için en azından birkaç gün boyunca bir delik açmaktadır. Doktorlar bu splintleri bir haftalık ziyarette kolayca temizler.

Ne kadar süre morarmış olacağım?
Piezo Cerrahi ile geleneksel yöntemlere göre minimal morluk ve şişlik olacaktır. Çürükler nadirdir. Küçük bir morluk yaşarsanız, genellikle bir hafta kadar sürer.

Bir cerrahta nelere dikkat etmeliyim?
Plastik cerrahlar, yüz plastik cerrahları veya kulak burun boğaz uzmanları (KBB) çoğu rinoplastiyi gerçekleştirir. Bu uzmanlık alanlarından birinde eğitim ve kurul sertifikası iyi bir başlangıç noktasıdır. Muhtemelen genellikle rinoplasti yapan bir cerrah isteyeceksiniz.
Muhtemelen hastalar ve diğer doktorlar arasında iyi bir üne sahip bir cerrah isteyeceksiniz. Cerrahınız rinoplasti ile ilgili tıbbi literatürde birçok makale yayınladıysa ve eğitim konferanslarında konuşmaya davet edildiyse, bu genellikle akranlarının rinoplasti alanındaki uzmanlığını tanıdığının bir işaretidir.
Ameliyatınızın akredite bir cerrahi tesiste ya da hastanede gerçekleştirileceğinden emin olun. Muhtemelen cerrahınızla da rahat hissetmelisiniz. Ameliyatınız sırasında neler olacağını, size anlaşılır bir şekilde açıklayabilecek bir cerrah arayın.

Sonuç ve Takip

Burnunuzun yapısındaki çok küçük değişiklikler, genellikle milimetre cinsinden ölçülür, burnunuzun görünüşünde büyük bir fark yaratabilir. Çoğu zaman, deneyimli bir cerrah ikinizden de memnun olabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda, hafif değişiklikler yeterli değildir ve siz ve cerrahınız daha sonraki değişiklikler için ikinci bir ameliyat yapmaya karar verebilirsiniz. Bu durumda, takip ameliyatı için en az bir yıl beklemelisiniz, çünkü burnunuz bu süre zarfında değişikliklerden geçebilir.


Bu Bölüme Ait Hekimlerimiz


Bu Bölüme Ait Videolar